Algımın Ayarlarını Değiştiren L.A. Universal Stüdyoları

Algımın Ayarlarını Değiştiren L.A. Universal Stüdyoları

 Algımın Ayarlarını Değiştiren L.A. Universal Stüdyoları

Amerika’da bir diğeri Orlando‘da bulunan ve % 80 i General Elektriğe ait olan bildiğimiz birçok filmin ev sahipliğini yapmış setler topluluğudur. 1912 yılında kurulan Los Angeles Universal benim gitme şansına sahip olduğum en güzel yerlerden biridir. Hollywood Stüdyoları olarakta bilinen bu yerle ilgili düşüncelerim epeyce uzun. Hayal dünyamı alt üst edip, yıllardır ağzım açık bir şekilde izlediğim sahnelerin gerçekleriyle yüzleştiğim yerdir. Tabii bu yüzleşme öyle kolay oldu diyemem, kimi setler çok sağlam tokat etkisi yarattı bende.

Dünyalar Savaşı Filminin ürkütücü uçak kazası sahnesi, Psycho Filminin efsanevi Bates Motel’ inde Norman Bates ile yüz yüze gelmek, Amity adasında Jaws ile karşılaşmak anlatıldığı kadar doğal karşılanmıyor beyin tarafından. Her şey tek bir yerde ve teknolojinin üstün katkılarıyla bizlere sunuluyordu. Steven Spillberg‘in aklının bir hayranı olarak stüdyoda yer alan 13 setin yaratıcısı olduğunu öğrendiğimde  burayı daha çok sevdim çünkü içerde bir dehanın çalıştığı belli oluyordu. Dünyalar Savaşının uçak kazası seti kendisine bir saygı göstergesi olarak halen stüdyoda yer alan nefes kesen setler arasında hatta burada yer alan uçağın gerçek bir kazadan alınan yolcu uçağı olduğunu öğrendiğimde o an yapmakta olduğum mesleğim hostesliği bırakmaya daha o dakikada karar vermiştim. İşte bir film setinin, gerçek algınızla örtüştüğü an gelip çattığında, hayatınızda birçok şey değişebilir. San Francisco Depremini metroda karşılamak, Jurassic park, Mumya, King Kong, Beter Böcek, Shrek, Sponge Bob, Scooby Doo, Transformers ile karşılaşmak, western filmlerinin film olduğunu unutmak, hızlı ve öfkelinin müthiş kazalarına şahit olmak, geleceğe dönüş setinde bir anda 1955’e gitmek ve sonra tekrar 2013’e geri dönmeye çalışmak gibi harika zamanlarıyla Universal Stüdyoları tartışmasız görülmesi gereken yerler arasındadır. ‘’Artık ben nasıl film izleyecegim, her şey şuan çok gerçek’’ derken, yıkılan hayal dünyamı yeniden inşa eden deneyim; The Simpsons Ride, yaklaşık 3 kere ardarda girdiğim ve çıkmak istemediğim görsel show  ve algı çılgınlığı diye tanımlayabileceğim bu deneyim döndükten sonra uzun süre rüyalarımı doldurdu ve o roller costerla seyahatlere çıktım her gece… Tabii bu deneyimden sonra dışarı çıktığınızda hayatın durağanlığı karşısında biraz isyan edebilirsiniz bu sebeple henüz oradayken bu özel efektli showlara bir kere değil üç, dört  kere girmenizi tavsiye ederim. Bir şeyi üst üste ve sık sık yapmak pek bana göre değildir, sigarayı da bu felsefem doğrultusunda bıraktım diyebilirim ancak hayatta bunu sıkılmadan yaptığım birkaç şey içinde Hollywood’ta roller coster deneyimi ilk beşe girer. Ardından Norah Jones ‘Come away With me ‘’ve sınırsız kez dinleme gelir… Sıkılmak diye bir kavramın olmadığı bu eğlenceli mekana bir ailenin kesinlikle çocuğunu alıp gitmesi gerekir diye düşünüyorum.

Bir çocuğun izlediği filmlerin gerçeklik payını hesaplayacak algı seviyesini geliştirmesi, nitekim bu ülkede Pokemon izleyip pencereden atlayan çocuklar var. Böyle bir dünyanın çocuğunuzun hayal dünyası gelişimine katkısı yıllar sürecektir. Orada geçirilecek eğlenceli zamanlar unutulmaz birer tecrübe olacaktır. Los Angeles Universal Stüdyolarında, bol ketçaplı sosisli molası verip, üstüne elinizde kocaman pamuk şekerinizle etrafta dolaşırken 5-7 yaş dönemine geri döndüğünüzü hisseder ve yüzünüze yerleşen kocaman sırıtmayı hayatınızın sonuna kadar unutamazsınız.

Irish gambling website www.cbetting.co.uk Paddy Power super bonus.