Arizona'ya gidiyoruz, Rotayı belirleyen ise Kızılderililer

Arizona'ya gidiyoruz, Rotayı belirleyen ise Kızılderililer

2 Agustos 2014 yola çıkış. Rotayı belirleyen ise Kızılderili Şamanlar...

Arizona 'ya gidiyoruz, Rotayı belirleyen ise Kızılderililer

Bundan 6 ay önce karar verip, Las vegas'ta da yapılacak bir evlilik töreninin tam bizlik olduğuna karar verdik. Las Vegas 'ta sadece ünlülerin evlenmesi gerekmiyor diye düşünüyorken :)  Sevgili eşim Fatih 'in o mütevazı tavrıyla bizde ünlüyüz diyerek işi ciddiye bindirmesi ile bu planı kesinleştirdik. Zaten bu yolculuğa çıkılacaktı, hazır gitmişken orda evlenip güzel bir anımız olsun istedik. Evlilik prosedürü Türkiye' dekinden daha hızlı daha eğlenceli ve daha ucuz.

İş geldi rotayı hazırlamaya, bu konuda Fatih'in, kullandığı program ile işi şansa bırakmadan son yaşayan Hopi Yerlilerinin evini  buluncaya kadar işten arta kalan gecelerde çalışması, bu yolculuğa hazırlık aşamasının en eğlenceli kısımlardan biriydi. Umarım biz gidene kadar sayın Amerikan başkanı son kalan Hopileri de topraklarından etmez de bizde kendilerine ulaşıp, bir çaylarını içer belki bir Peyote ritüeline katılır zihnimizi ve  ruhumuzu açar, kendimize bir adım daha yaklaşmış olarak geri dönebiliriz. Bu durumda, Amerika'nın gerçek sahiplerinin, bildiğim tarihlerinin detayına inerek, akademik araştırma yapma kısmı da bana kaldı. Rotanın büyük kısmı çölde ilerleyerek geçecek, dört eyalet sınırından içeri girilecek, California, Utah, Nevada ve Arizona.

Route 66' da bir evlilik sahnesi

Route 66' da bir evlilik sahnesi

Peyote dip not: ''İçildiği zaman kati bir sessizlik sağlanmalıdır, çünkü bir su damlası bile an itibariyle pamuk ipliğine bağlı olacak akli dengeyi tamamen yok edebilir. kısa bir süre içerisinde etki gösteren iksir önce görüntülerin donuklaşmasını, ardından beden dışı ilk yolculuğun başlamasını sağlar ve bu süre içerisinde kişi tam bir koma durumuna girer. Zihin parçalara bölünür ve dış dünya zihnin bir bölümü tarafından algılanırken, bedene dair tüm algılar uyuşur… Akıl ise çoktan zamanın ve gerçekliğin sınırlarını yok sayan korkutucu yolculuğa çıkmıştır. Pek çoklarının denerken bedene bir daha geri dönmeyi başaramadığı bu deneyim tecrübeli ve güçlü bir şaman tarafından koordine edilmeli, gerektiği noktada verilecek farklı iksirler ile komadaki beden geri çekilmelidir.'' 

Türkçe olarak paylaşabildiğim en anlaşılır kaynaklar. Farklı bölgelerde aynı kökenli toplumlar tarafından kullanılan kiminde Yale, kiminde Ayahuasca kiminde ise Peyote ismi ile bilinen bir yolculuk olup bilirkişiler tarafından uygulanmaktadır. Aşağıdaki ilk link Peyote deneyimine sahip birinin notlarıdır.

http://amerikapiresi.blogspot.com.tr/2011/05/yaje-bir-yoldur-bir-ayahuasca-deneyimi_11.html

https://eksisozluk.com/entry/2789137

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/23566077.asp

Bu yolculuğa manevi evladımız Hasan ile çıkıyoruz. Kendisi Kıbrıs'taki askerlik görevini tamamladıktan bir hafta sonra yani sadece 17 gün sonra Las Vegas'ta bulacak kendini. Sanırım bizden daha heyecanlıdır bu yolculuk konusunda:)

Geçen yıl gittiğimde yapamadığım her şey bu yolculukta gerçek olacak gibi görünüyor. Çünkü bir üçüncü şansım olmayacağını sanki biliyor gibiyim. Nitekim görülmesi gereken onlarca başka yer var. Bu yolculukta en çok istediğim ve tekrar gitmemi sağlayacak olan şey Amerikan yerlileriyle karşılaşıp, tanışmak olacak. Cherokee arkadaşım Orrin'in söylediğine göre bu şansım çok düşük çünkü bu alanlara beyazların girmesini artık onlarda istemiyorlar. Eğer ki Kızılderili Şaman dostlarım izin verirse neden olmasın? 

Amerika'da yerliler kendilerine Amerikan hükümetince ayrılan en verimli topraklarda yaşıyorlar. Bu sınırları belli, özel yerleşimlerde yok yok, Kızılderili Rezervasyonu denilen bu bölgelerin her birinin kendine has özgür mü özgür yasaları var.

Tabiki bu konuda ciddi değilim. Amerikalıların (aslında geçmişte ilk olarak İspanyolların) Kızılderililere yaptığı soykırımlar az çok pek çoğumuz tarafından bilinir. Bilmeyenler için, çiçek hastalığı gibi bağışıklık sistemlerine yabancı olan birçok garip hastalığın bulaştırılması, zorla kısırlaştırma, katliamlar, tehcirler, yer değiştirme operasyonları ve bugün de devam eden kültür ve dil soykırımı gibi örnekleri mevcuttur. Onlara değil verimli toprak vermek bugün bile hala çölü bile çok görmektedirler. Kızılderili rezervasyonu denilen bu bölgeler kalan Kızılderililerin kapatıldığı küçük bölgelerdir aslında, haritada göreceğiniz üzere  bu bölgelerin büyük hapishaneler olduğu ve verimden uzak araziler olduğu bir gerçektir. Kızılderililerin kendi istekleri ile değil burada yaşamaya mecbur bırakıldığı bölgelerdir. Alaska bölgesinde yaşayan yerliler için bu rezervasyonlar, insan olmanın gereklilikleri gözönünde bulundurularak, yerli talepleri çözümleme yasası ile kaldırılmıştır. 'Vahşi' olarak adlandırılan Yerlilerin aslında Kolomb'un günlüğü okunduğunda, 'vahşilik kavramının' onlara yapılanlar olduğu gerçeğini ortaya çıkarır. Ancak günümüzde pek çok örneğini bildiğimiz gibi masuma yapılan, masumun yaptığı şeklinde sunulmaktadır. Kolomb'un Nisan 1493 notlarında yazanlar ;

''Son derece sade, dürüst eli açık insanlar. Herhangi birinden sahip olduğu herhangi bir şey istenince asla hayır demiyorlar ve hemen veriyorlar. Kötülüğün ne olduğunu hiç bilmiyorlar, kalplerini verecekmiş gibi sevgi gösteriyorlar.''

Orrin'in büyük annesi bir Cherokee ve çok şanslıyım ki kendisinden gerçeklerle ilgili bilgi alabiliyorum. Bugün Amerikan hükümetinin yaptığı Amerikan yerlilerini destekleme politikası, internette göreceğiniz birçok yerlilere destek sitesi yalandır. Hiçbir gerçek Kızılderili para ve yardım kabul etmez. Nitekim çöl kültürünün tüm bilgisine sahiptirler, orada Onlardan daha güzel yaşayacak kimse yoktur aslında. Alaska, Sibirya gibi topraklarda yaşamış atalarının genleri doğa ile bizim kuramadığımız iletişimi kurmalarını sağlamıştır. Amerika'da yerlilerin %70 i iş bulma konusunda sıkıntı yaşamaktadır. Kültürlerine ait el sanatları ve dövmecilik gibi alanlarda çalışarak para kazanmaktadırlar. Bu konudaki detaylı yazımı aslında döndükten sonra sizlerle paylaşmak istiyorum. Öncelikle tecrübe etmek gerekir nitekim. Yabancı bir kaynak olarak detaylı bilgi edinmek isteyenler için Curtis kütüphanesini tavsiye ederim.

http://curtis.library.northwestern.edu/curtis/toc.cgi

Biz bu rezervasyonlardan birkaçına çok yaklaşarak kimilerinin içinden geçmeye  çalışacağız. Kim bilir belki de  bu esnada  şamanlar bu niyetimi  duyarlar ve bir yerde karşımıza cıkarlar.

Arizona bölgesinde yakınından gececegimiz  Kızılderili yerlilerinin isimleri; Apache, Havasupai, Hopi, Hualapai, Mohave, Navajo, San Carlos Apache, White Mountain Apache, Yavapai yerlileri. Aslında bu yerlilerin çoğu Apachelerin daha sonra ayrılarak farklı isimlerle adlandırılması ile bu şekle gelmiş. Kısacası zaten hepsi birbiriyle akraba olduklarını biliyor. İsimlerin pek bir önemi kalmıyor. Sadece her bir kabilenin farklı kültürel özellikleri var. 

Gelelim rota üstünde görülmesi planlanan yerlere...

Los Angeles’tan başlayarak Los Angeles'ta biten bu sıcak mı sıcak yolculukta şimdiden üzüldüğüm şey ise 25 Ağustos’ta başlayacak olan  Burning man festivalini kaçırmış olmak. Ancak meşhur otoban route 66 'da ilerlemek işte bu acımı biraz hafifletiyor.

http://www.burningman.com/

Evet Route 66 yoluna girerek nostalji yapacağız. Route 66 'i anlatmak için  The Rolling Stones 'un su şarkısı  yeterli olur sanırım.

If you ever plan to motor west

Travel my way,

the highway that's the best.

Get your kicks on Route 66!

Route 66- 1926 ve 1985 yılları arasında ABD karayolları ağı içerisinde yer almış ünlü bir otoyol'un adıdır. Ancak bu tanım yetersizdir.

Buyrun  rotayı inceleyin :)

LOS ANGELES - uçaktan iner inmez günlük 30 dolara araba kiralama neticede 3 kişiyiz ve ulaşım parası bu şekilde daha hesaplı.

LAS VEGAS -Düğün- TRİVAGO yılın gezgini ödülü ile ödenen  Bellagio otelinde konaklama  (kendisi james bond sahnelerinin çekildiği otel olup oteli gezmek için özel turlar düzenlenmektedir. Beleşe gelmesi dolayısıyla tercih sebebimizdir)

ZION NATIONAL PARK - Kanyon yürüyüşü - Kaya tırmanışı ve Kamp

Meşhur tırmanış duvarı ve konaklama

PAGE - Navaho Yerlileri bölgesi

Navajo Yerlileri resmi Mührü

HORSESHOE BAND - Kanyon yürüyüşü

Horseshoe Band

GLEN CANYON - Rafting

Glen Kanyonu Rafting

ANTILOPE CANYONU

Antilope Kanyonu

LAKE POWELL

Lake-Powell-Arizona

GRAND CANYON - Hopi ve Havasupai yerlileri bölgesi ziyareti 

Havasupai Yerlilerinin kendilerini  anlattıkları  kitaplar. Nesilden nesile aktarılan gelenekler ve efsaneler 

WINSLOW

standinonacorner şarkısının yazıldığı yer

FLAGSTAFF

HOLBROKE -  Route 66 yolunda ilerleme

Wigwam- Yerlilerin ahşap iskeletli deri kaplama çadırlarına verilen isim

WHITE RIVER - Fort Apache yerlileri bölgesi -Fort Apachee Yerlileri hakkında bilgi almak çin linki kullanabilirsiniz.  

http://www.youtube.com/watch?v=GRWEMFf6YYw

Sunrise dance ceremony - Bu kutlamanın belgeseline ulaşmak için  adresi kullanabilirsiniz. http://www.der.org/films/sunrise-dance.html

BLACK CANYON 

PHOENIX - Arizona'nın başkenti 

TUCSON  - Vahşi batıyla tanışma 

GREEN VALLEY ARIZONA 

TOMBSTONE

Tombstone

SAN DIEGO

SANTA MONICA - Daha önce gittiğim ve aşık olduğum Santa Monica'da bu kez 2 gece kalma şansım var. Trivago ve Uzak Rota sağolsun.

Santa Monica

LONG BEACH

LOS ANGELES

İSTANBUL

HOME SWEET HOME :)

Irish gambling website www.cbetting.co.uk Paddy Power super bonus.