Zion National Park

Zion National Park

 Zion National Park

Zion' da orman bekçisi olmak istiyorum! 

Zion hayatımda gördüğüm en görkemli yerlerden biriydi. Kaya tırmanışı, bisiklet, kanyon ve yürüyüş için ayrı ayrı rotaları bulunan görkemli parkın bir balayı anısına denk gelmesi bu ziyareti daha da anlamlı kılmıştı.

Dev kayalar, güneşin oyunları, kızıl toprak ve orman bu görkemi tarif etmek mümkün değil. Gidip görmeniz gerekli. Ama tavsiyem gitmeden önce kaya tırmanış eğitimi alabileceğiniz bir yerde eğitiminizi tamamlayın ve orada tırmanış yapmadan geri dönmeyin. Bu rotada milli park sayısı oldukça fazla olduğu için aslında çadır ile yola çıkmak en mantıklısı oluyor, ancak dediğim gibi biz bir balayı seyahatindeyiz ve planda başka noktalar da var.

Çocuklu aileler için unutulmaz bir deneyim olacağına karar verdik Zion’ın, çünkü en az yetişkin sayısı kadar ufaklık vardı etrafta. Kimisi omuzlar da taşınıyordu kimi suya bırakılmış akıntıyla geliyor ailenin peşinden. Her yer sincap dolu çocuklar hayran kalıyor. Sanıldığı kadar zor bir parkur olmadığı için aileler içinde doğa da geçirilmiş harika bir zaman oluyor.

Zion’da kamp karavan ve bungalow konaklama seçenekleri var. Doğası müthiş, gecesi harika. Güneş doğmadan kayalardaki ışık oyunu için yola düşmek gerek. Amerika'nın National Parklar konusundaki hassasiyeti insanı Türkiye'deki manzaralardan sonra müthiş sevindiriyor. Kanyonu her yıl 3 milyon kişi ziyaret ediyor ve bu rakama rağmen yerde bir adet çöp namına herhangi bir şey görmediğime yemin ederim. Ayı bizden bir gün sonra kanyonda güneşlenirken görülmüş. Etraf sincap dolu. Zion'da orman bekçisi olmak istiyorum! Kayalara asılı çadırları ve tırmanışçıları görebilmek için özel izin ile tırmanış lisansına sahip olmak gerekiyor. Bunun için yeterli donanım ve zamanımız ne yazık ki yoktu ancak bir daha gitmek için güzel bir sebebimiz oldu. Kanyonun 1 metreye kadar daralan yolunda yer yer belimize ulaşan nehrin içinde ilerledik, bu yol yaklaşık olarak 26 km’ye kadar ulaşılabilen bir rotaydı. Biz 6 saatlik yürüyüşü tercih ettik, çünkü sabahın erken saatleriydi ve su oldukça soğuktu. Gerçi öğlen olduğunda da sıcaklık yaklaşık 45 derece civarındaydı. Rotaya başlamadan önce hava durumunu ve yağış olup olmadığını kontrol ettik. Sitede bugün Zion'da taşkın beklenmiyor ibaresini okuduktan sonra düştük yola. Bu rotaya farklı başlangıç noktalarından ulaşılabiliyor yukarıdan aşağıya inişli, aşağıdan yukarı çıkmalı gibi çeşitli seçenekler mevcut, bizim dikkate aldığımız nokta teknik donanıma sahip olunmadan yapılacak bir rota seçmek oldu. İnternet üstünden gerekli onayı alabileceğiniz ve tırmanış yapabileceğiniz site www.nps.gov/zion. Gittiğim yerlerde rehbersiz dolaşabileceğim seçenekleri seviyorum. Bu sebeple orta zorlukta bir rota beni mutlu etmeye yetiyor. Akşam saat 9 da tüm mekanlar kapanıyor sadece milli park girişine 200 metre uzaklıktaki benzinlik açık kalıyor. Shuttle servisi yürüyüş parkurlarının başlangıcına kadar götürüyor. Yakında sayfada rotaları içeren haritaya ulaşmanız mümkün olacak. Her parkur girişine kadar ücretsiz servisten faydalanıyorsunuz, dönüşte aynı şekilde gerçekleşiyor. Harika tünellerden ürpererek geçiyorsunuz yol boyunca. Zion’da yapabileceğiniz her türlü aktivite için bir merkez bulunuyor. Tüm tırmanış, kanyoning ve bunlar için gerekli ekipmanı bu merkezden de temin edebilirsiniz eğer plan yapmadıysanız ve yanınızda yeterli malzemeniz yoksa. Yani kısaca mühim olan tek şey Zion’a varmak gerisi çok kolay.


Gidip görmeniz Dileğiyle…

Irish gambling website www.cbetting.co.uk Paddy Power super bonus.