BİRDENBİRE

BİRDENBİRE

Birdenbire

Her şey birdenbire oldu.
Birdenbire vurdu gün ışığı yere;
Gökyüzü birdenbire oldu;
Mavi birdenbire.

Bu kararı verdim: Biliyorum, yolda bir yerlerde Sezen’i bulacağım…

Birdenbire olacak her şey, algılarım ‘Ben’i aşacak, egoyla şişmiş vücudum yolda ödemini atacak, hangi dağda, hangi toprakta, hangi sohbet esnasında olur bilemem ama Orhan Veli şiiri gibi birdenbire olacak, biliyorum…

Her sabah 6.30’da kalkıp, o trene binip, o işe gidip, 18.30’ da aynı trene binip, eve geri dönmemi isteyen birileri var… Hafta sonları bir filme, bir oyuna, bazen bir kalabalığa girmemi isteyen birileri var…

Beni benden daha iyi tanıdıkları kesin…

Herkes kendini tanıdığını sanıyor, oysa herkesi, kendisinin tanıdığından daha iyi tanıyan, daha çok bilgiye sahip garip birileri var. Bu birilerinin bir araya gelip kurduğu sistem, herkesi o kadar iyi tanıyor ki, senin kendini tanımana engel olmak için var gücüyle çalışıyor.

 

‘Bana bir önyargı verin, dünyayı yerinden oynatayım’. Marquez’ in ‘Kırmızı Pazartesi’ sinde ki gibi tıpkı. Bir Pazartesi oldu her şey. İşte benim dünyamı yerinden oynatan ve yola düşmemi sağlayan önyargım bu oldu. Yaşadığım çağa denk gelen ve benim de içinde yer aldığım sistem.

Kimseye beni benden daha iyi tanıma iplerini teslim etmek istemiyorum. O trene binmek istemiyorum. Sabah 6.30 da uyanmak istemiyorum. Öğlen yemek yemek istemiyorum, ikindi de yemek istiyorum. Ertesi gün kahvaltı yapmak istemiyorum, sadece su içmek istiyorum mesela. Bir apartmanda tıkılıp kalmak istemiyorum. Trafiğe maruz kalmak istemiyorum. Bağıra bağıra konuşan insanların hikayeleri ile güne başlamak istemiyorum. Sigara dumanını yüzüme yüzüme üfleyen insanlarla aynı durakta mecburen beklemek istemiyorum. Televizyon izlemek istemiyorum. Haber duymak istemiyorum. Haber almak istemiyorum. Yorum yapmak istemiyorum. Susmak istiyorum. Okumak istiyorum. Yazmak istiyorum. Sağlıklı olma oyunlarıyla, spora gitmek, yürüyor taklidi yapan insanların ter kokuları içinde koşar gibi yapmak istemiyorum.

Ayaklarımı seviyorum, bacaklarımda ki kaslara da hala sağlamken güveniyorum, midem beni şaşırtabilir çok iyi tanımıyorum, omurgam sandığım kadar kuvvetli mi acaba yol boyu dik durabilir miyim onu da bilmiyorum. Oysa herkes omurgasına çok güvenir. Türümüzün yanılgısıdır omurga. Boyun eğmişizdir çoktan, haberimiz yoktur ama omurgalı olduğumuzu düşünür ve mutlu oluruz.

Mutluluk demişken; mutlu olmayı aramaya falan gitmiyorum, gittiğim yerde bolca acı göreceğime eminim, belki acı çekeceğime de uzun yolları arşınlarken… Ama mutlu olmamda bir şekilde birdenbire olacak, aniden ve bir sebebe bağlanmadan.

Bir öğreti, bir felsefe, bir ideoloji ve bir ideal yok hayalimde yaşatmayı arzu ettiğim. 13 milyar yıldır dönüyor dünya iyiliklerle ve kötülüklerle. Yaptığımı düşündüğüm her iyilik, iyiliğe vesile olmuyor olabilir. O yüzden bana, benimle geçireceğim vaktin verilmesinin dışında bir temennim yok. Sosyal mesajlarım da yok dünyaya haykırmak istediğim. Ayaklarımı hissetmek ve yürümek istiyorum sadece. Haftanın yedi günü görmekten usandığım manzaralar dışında başka manzaralar görmek istiyorum. Hem de her güne başka manzaralar… Tek ihtiyacım olan göreli zaman!

Boş bir çanta gibi taşıdığımı düşündüğüm bu bedenin sınırlarını zorlamak istiyorum. Bu konforlu düzenden çıkmak ve bir daha hiçbir şeye alışmak istemiyorum. Hatta bazen ileri doğru yürümekten vazgeçip geri geri yürümek istiyorum yolda. Birilerinin benim için uygun gördüğü rolleri oynamaktan ve davranışları sergilemekten, normal tanımlar içinde var olmaktan sıkıldım. Ben benim, bu ayaklar benim ve istediğim yöne gidebilirim. Bu dünya: En az senin için olduğu kadar benim de, bu zihin benim, istediğimi düşünebilirim. Bu zaman: Benim! İstersem para kazanmak için kullanırım, istersem yürümek için. Bu bakış açısı da benim! İstediğim kadar çelişip, istediğim kadar genişletip, evrilebilirim.

Bana ne yapmam gerektiğini söyleyen: Çoktan seçmeli sesler, çoktan seçmeli kurumlardan bunaldım. Ben sadece yürümek ve ‘Ben’ i tanımak istiyorum. İşte bu yolculuğun ortaya çıkma hikayesi…

Irish gambling website www.cbetting.co.uk Paddy Power super bonus.